«Ιστορία, πολιτισμός, ήθη-έθιμα, παραδοσιακά παιχνίδια του τόπου μου»

Επισκέψεις

Παραδοσιακή Φορεσιά

Οικοκυρική Σχολή

Παραδοσιακές Πίτες

Παραδοσιακά Παιχνίδια

Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά

Αρχιτεκτονική Γρεβενιώτικου Σπιτιού

Ονομαστικές Εορτές

Το όνομα της πόλης

etwinning

Ήθη και έθιμα Αποκριάς

Επιτραπέζια παραδοσιακά παιχνίδια

Παροιμίες του τόπου μας

Ευχαριστήριο

Αρχική - index

Το πρώτο τμήμα της Πέμπτης τάξης (Ε1΄) του 2ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών  στα πλαίσια του προγράμματος Πολιτιστικών Θεμάτων πραγματοποίησε το Σχολικό Έτος 2012-2013, με αφορμή  τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από την απελευθέρωση των Γρεβενών από τους Τούρκους, δραστηριότητα με τίτλο:   «Ιστορία, πολιτισμός, ήθη-έθιμα, παραδοσιακά παιχνίδια του τόπου μου». Στα πλαίσια αυτής της δραστηριότητας, μεταξύ των άλλων, συγκεντρώσαμε με τη μέθοδο της συνέντευξης πληροφορίες και παλιές φωτογραφίες. Αυτές τις φωτογραφίες  τις σαρώσαμε, δηλαδή θα τις δώσουμε ψηφιακή μορφή, ενώ τα κείμενα  τα γράψαμε στον Η/Υ και σταδιακά  τα δημοσιοποιήσαμε, με σκοπό πρώτα απ’ όλα να τα γνωρίσει και η  τοπική κοινωνία, αλλά πολύ περισσότερο γιατί έτσι θέλαμε να κινητοποιήσουμε  όσους γνωρίζουν πρόσωπα, καταστάσεις ή άλλες πληροφορίες και θέλουν να μας βοηθήσουν,  να μας τις γνωστοποιήσουν. Όπως και έγινε και τo αποτέλεσμα θεωρούμε ότι είναι ικανοποιητικό. Έτσι στους εφτά περίπου μήνες της δραστηριότητας έγιναν είκοσι δημοσιεύσεις με περιεχόμενο σχετικό με το θέμα μας.

Το περιεχόμενο και τα αποτελέσματα αυτής της δραστηριότητας μπορείτε να τα δείτε στις υπερσυνδέσεις που υπάρχουν στην κορυφή και στο τέλος της σελίδας...

«Ιστορία, πολιτισμός, ήθη-έθιμα, παραδοσιακά παιχνίδια του τόπου μου»

Επισκέψεις

Παραδοσιακή Φορεσιά