2ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών

Η Τρίτη τάξη

Δάσκαλα: Έλλη Ζιώγα

Μαθητές:

Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2012 Μία πολύ όμορφη γιορτή παρουσίασαν οι μαθήτριες και μαθητές της Τρίτης και Τετάρτης τάξης μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους Βέτα Γιαννοπούλου, Έλλη Ζιώγα και τον  Αργύρη Καραλιόλιο που έκανε την ομιλία. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους...

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ....

Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2012 Μια πολύ όμορφη  γιορτή για τα 100 χρόνια της απελευθέρωσης των Γρεβενών από τους Τούρκους (13-10-2012) παρουσίασε η Τρίτη τάξη. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στη δασκάλα τους Έλλη Ζιώγα που και την εκφώνησε την ομιλία. Στην εκδήλωση υπήρχε έκθεση φωτογραφίας και απαγγελίες ποιημάτων. Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε και η απονομή  του πρώτου βραβείου στο μαθητή της Τρίτης τάξης του σχολείου μας Νικόλαου Πήχα που κέρδισε στο πανελλήνιο διαγωνισμό ποιήματος "Αμφιλόχεια", κατόπιν παρότρυνσης της δασκάλας του κ. ΄Ελλης Ζιώγα. Ο διαγωνισμός αυτός διεξάγεται στο Λιμένα της Θάσου από την ποιήτρια κ. Ανδρομάχη Φιλιππίδου και τον Πολιτιστικό Σύλλογο του Λιμένα. Πολλά συγχαρητήρια στο μαθητή μας Νικόλαο Πήχα. Αυτό ήταν το ποίημα με το οποίο κέρδισε στο διαγωνισμό:

Όλα τα παιδιά του κόσμου

Κάποια παιδιά πονάνε

κάποια παιδιά διψούν

κάποια παιδιά πεινάνε

μα κάποιοι αδιαφορούν!

Απ' το φαγάκι σου

δώσ' τους το μισό

και απ' το γαλατάκι σου

δώσ΄τους αρκετό.

Θα είναι έτσι όλοι

ευτυχισμένοι, χαρωποί

και η ψυχή σου θα λάμπει

από Αγάπη και Στοργή.

"Πυγμάχος" (8 ετών)

Εδώ μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη δοκιμαστική παρέλαση που έγινε στο γήπεδο στις 10-10-2012, από τη γιορτή στις 12-10-2012 και την παρέλαση που έγινε στις 13-10-2012.

Αρχική  2011,  2012  Προσωπικό  Ιστορικό  Α'  τάξη   Β'  τάξη  Γ'  τάξη  Δ1'  τάξη  Δ2'  τάξη  Ε1΄ τάξη   Ε2΄ τάξη   Στ΄ τάξη   Ευρωπαϊκά  Προγράμματα  Καλλιτεχνικές εκδηλώσεις  Εκπαιδευτικές επισκέψεις Link1  Link2  Link3  Οικοσελίδα Επικοινωνία

04 Μαΐου, 2015